Dopłaty do samochodów elektrycznych. Zgłosił się… 1 taksówkarz

Image Image Image Image Image Image Image Image

Do 31 lipca można było składać wniosek o dopłatę do zakupu samochodu elektrycznego. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podsumował pierwszy nabór.


Od 26 czerwca do końca lipca do NFOŚiGW wpłynęło 344 wnioski – poinformował Artur Lorkowski, wiceprezes Funduszu. Najwięcej, bo 261 w programie „Zielony Samochód” dla osób fizycznych, w którym dofinansowanie wynosiło maksymalnie 18,75 tys. złotych

Sporo osobówek i jeden taksówkarz

68 osób zgłosiło się po dopłatę na zakup elektrycznego Vana, gdzie można było uzyskać do 70 tys. zł wsparcia.

Mocno rozczarowujący jest natomiast wynik programu „Koliber” dla taksówkarzy – wniosek złożyła jedna osoba.

Koliber, zakładał dofinansowanie zakupu lub leasingu pojazdów z kategorii M1 wykorzystywanych przez mikro, małych lub średnich przedsiębiorców posiadających licencję na przewóz osób w transporcie drogowym.

Budżet tego programu ustalono na 40 mln zł, a dofinansowanie miało wystarczyć na zakup i leasing około 1 tys. elektrycznych taksówek oraz 1 tys. ładowarek domowych typu wall box – dofinansowanych jedynie łącznie z zakupem auta. Wnioskodawcy mogli ubiegać się o dotację do 20 proc. kosztów kwalifikowanych – maksymalnie 25 tys. zł, przy maksymalnym koszcie kwalifikowanym zakupu i montażu punktu ładowania 150 tys. zł.

Po nawet pobieżnej analizie pojawia się pytanie o rewizję systemu dopłat i wsparcie zakupu choćby jednośladów elektrycznych (np. Super Soco)

Co dalej? Nie wiadomo

Nie opublikowano jeszcze informacji, ilu wnioskodawców podpisało już umowę na dopłatę. Wiadomo już za to, że będą kolejne nabory.

Na jesień planujemy kolejne nabory, więc wnioski z pilotażu są dla nas bezcenne – zapewnił Artur Lorkowski.

Ponadto dotacje na zakup stacji ładowania samochodów elektrycznych dla osób fizycznych mają pojawić się w innym programie NFOŚIGW, Mój Prąd, z którego finansowane są domowe instalacje fotowoltaiczne o mocy od 2 kW do 10 kW.

Dofinansowanie ma dotyczyć osób, które posiadają już instalację fotowoltaiczną i podlegającym pod definicję prosumenta (producenta energii i korzystającego z niej jednocześnie).

Car image

Zapraszamy do sklepu online!

Już dziś wybierz pojazd elektryczny dla Ciebie i odjedź konkurencji! Zapewniamy wygodne finansowanie, profesjonalną obsługę oraz skuteczny serwis. Przekonaj się!

Przejdź do sklepu

Siedziba

Karbon 2 Spółka z o.o.

40-142 Katowice

ul. Modelarska 11a

Śląskie

Tel: +48 32 353-60-13

Fax: +48 32 256-62-57

Więcej